389 new MCPOs – FY16 Active Duty Master Chief Results List!

MCPO (E-9) results list below
April 30, 2015 at 3:34 pm  •  Posted in Administrative, Career, Featured, Navy Advancement by

Make way for the Navy’s newest Top Chiefs – the FY16 Active Duty Master Chief Petty Officer selection board results list is out and we’ve got it below!

The results of the FY16 active-duty E-9 selection board were announced today via NAVADMIN 105/15.

Of the 3,206 eligible Senior Chiefs, 389 were selected resulting in a selection rate of 12.13%, not accounting for 5 quotas which were unfilled.

For those selected, CONGRATULATIONS!  Be sure to check out some cool MCPO Merchandise.  Here’s a cool vintage-looking MPCO T-shirt we thought you might like:

Vintage MCPO PT Shirt (Grey / Green)

FY-16 Active Duty MCPO Selection Board Results

Check for your name below

ABCM – Master Chief Aviation Boatswains Mate

Bilyeu Benjam 010
Damato Michae 001
Dizon Bernard 003
German Michae 005
Gray Donavon 007
Miller Shelto 009
Pick Jason Ma 008
Shelley Cliff 004
Trebotich Pau 006
Villacruz Jof 002

ACCM – Master Chief Air Traffic Controller

Hall Seneca E 004
Hempel Kyle J 003
Ignacz Johnny 001
Williams Chri 002

AFCM – Master Chief Aircraft Maintenanceman

Baldwin Anton 021
Bondy Michael 008
Castellanos R 012
Couch Bryan N 020
Crisci Michae 005
Cummins Gary 001
Delacerda Edg 022
Disabatino Li 003
Eggl James Wi 002
Erickson Jaco 015
Gerbers Adam 006
Granger David 018
Guzman Nichol 024
Jeffery Brook 013
Martin Charle 016
Marumoto Kent 010
Mayo Anthony 004
Medroso Romeo 009
Pangcog Oren 007
Reagan Robert 011
Reeder Jeffre 017
Rushing Jeffr 014
Torres Javier 019
Vasquez Samue 023

AGCM – Master Chief Aerographers Mate

Chevalier Kei 001
Santos Manuel 002

AOCM – Master Chief Aviation Ordnanceman

Almodovar Vic 001
Nowlin Kevin 002
Pluntke Hans 003

ASCM – Master Chief Aviation Support Equipment Technician

Mejorada Nath 001

AVCM – Master Chief Avionics Maintenance Technician

Barford Zacha 013
Barnes Carl S 002
Borgal Brian 003
Bovee David A 014
Brown Demetri 006
Carter John C 008
Elkin Eric Al 005
Harrison Alic 004
Hollinshead R 001
Hubert Eric G 007
Karsten Andre 017
Key Lindsay D 020
Kinnaman Eric 019
Lied Todd Jos 009
Magee Tiffany 018
Medina Jose J 011
Roberts Brian 015
Roberts Micha 021
Rodriquez Den 010
Styf Jerry 016
Swanson Brian 012

AWCM – Master Chief Naval Aircrewmen

Boone Kevin A 002
Hinschberger B 001
Ott Charles G 003

AZCM – Master Chief Aviation Maintenance Administrationman

Hummel Paul A 003
Mobley Delwin 002
Trahan Jason 001
Vega Alexis 004

BMCM – Master Chief Boatswains Mate

Beekman John 005
Moser Klaus D 001
Neal Michael 002
Rincones Alex 003
Valladares Ra 004

CSCM – Master Chief Culinary Specialist

Harrell Travi 003
Pham Khoi Van 002
Segurson Jeff 001

CTICM – Master Chief Cryptologic Technician Interpretive

Crandall Russ 004
Febus Carlos 002
Moreno Sergio 001
Schweitzer Wi 003
Windle Jacob 005

CTMCM – Master Chief Cryptologic Technician Maintenance

Tipton Jonath 002
Trotter Marcu 001

CTNCM – Master Chief Cryptologic Technician Networks

Berka Kirk Al 002
Brooks Charle 004
Stahl Jeremy 001

CTRCM – Master Chief Cryptologic Technician Collection

Corey Anthony 001
Edwards Steph 005
Jacobsen Robe 002
Prebeg Nichol 004
Reynolds Jose 003

CTTCM – Master Chief Cryptologic Technician Technical

Griego Abel J 003
Squire Joseph 002
Stewart Rober 001

CUCM – Master Chief Constructionman

Caligagan Ale 004
Gruenes Thoma 003
Luna Charlie 002
Nolan Kevin M 006
Walker Edgar 001
Zetino Juan C 005

DCCM – Master Chief Damage Controlman

Platto Matthe 001
Rawlings Jame 004
Robertson Pau 003
Walker Dedric 002

EMCM – Master Chief Electricians Mate Nuclear (Submarine)

Bean Christop 005
Brand Scott A 008
Ciaciura Jaso 002
Field David A 001
Hennon Todd E 006
Murray Mark W 007
Olmstead Shaw 003
Rolfe Ryan La 004

EMCM – Master Chief Electricians Mate Nuclear (Surface)

Dixon Brian K 001
Trojnar Chris 002

EMCM – Master Chief Electricians Mate

Angel Rommel 006
Li Thomas Yic 007
Ludlam Stephe 005
Madison Steve 004
Miranda Jonat 001
Quesenberry J 002
Sanchez Juan 003

ENCM – Master Chief Engineman

Christian Ric 008
Doleski Micha 001
Fletcher Joel 006
Gilbert Eric 005
Maier Jesse M 004
Ortega Jason 003
Vazquez Arcen 007
Warsaw Ryan W 002

EODCM – Master Chief Explosive Ordnance Disposal Technician

Fellman Steve 005
Jurgens Brian 002
Maxwell Trace 004
Oday Sean C 001
Vonderau Anth 003

EQCM – Master Chief Equipmentman

Brock James H 004
Chun Nathan K 005
Evans Philip 002
George Joseph 001
Hampton Josep 003

ETCM – Master Chief Electronics Technician Submarine (Non-Nuclear Nav)

Ayers Joshua 011
Brownson Jame 002
Cooper Jason 001
Ford Neil Rob 009
Lehnick Jamie 004
Martell Chris 010
Penny William 006
Perez Jorge L 008
Rench Kevin 013
Uptegraff Mic 012
Washburn Jerr 007
Whitlock Edwa 005
Wilson Daniel 003

ETCM – Master Chief Electronics Technician Submarine (Non-Nuclear Comm)

Baker Eric Ma 005
Cook Jesse Ch 004
Herring Lafre 002
Kuchta Tracy 001
Rollert Kevin 003
Woods Terry W 006

ETCM – Master Chief Electronics Technician Submarine (Nuclear)

Deliteris Kie 002
McKinney Thom 001

ETCM – Master Chief Electronics Technician Surface (Nuclear)

Belanger Andr 001
Moat Jesse De 002

ETCM – Master Chief Electronics Technician Surface

Baumann Dale 004
Berry Kenneth 003
Burghart Gary 002
Hatton Christ 005
Rabe Erik Fre 006
Schimke Jay W 001

FCCM – Master Chief Fire Controlman Non-Aegis

Barrows Heath 007
Benton Willia 008
Christman Mar 002
Gilling Mark 004
Kutsch Jason 006
Paschal Eric 001
Raniszewski S 003
Rife Matthew 009
Watts Daniel 005

FCCM – Master Chief Fire Controlman Aegis

Holler Jeremi 007
Lavold Ronald 003
Mcmahan Mark 002
Melvin Nathan 006
Meyer Jamison 001
Stamey John B 005
Webb Bobby Da 004

FTCM – Master Chief Fire Control Technician

Jacobson Will 003
Messina Nicho 002
Sturgill Josh 001

GMCM – Master Chief Gunners Mate

Eubank Zachar 001

GSCM – Master Chief Gas Turbine System Technician

Austin Christ 004
Gabrielson Ja 005
Lowe Stephen 002
Rambarran And 001
Starks Todd M 003

HMCM – Master Chief Hospital Corpsman

Ali Andrew Sy 013
Alonzo Victor 010
Arredondo Chr 027
Bagley Michae 005
Bradsher Stev 023
Chenoweth Ray 012
Delacruz Norm 019
Espinosa Joe 017
Guzman Anthon 002
Holder Thomas 003
Kennovin Kevi 014
Kuedituka Kin 004
Lazarin Franc 025
Lugo Miguel A 028
Mangaran Patr 026
Moore Dennis 011
Murphy Joe Te 022
Paalam Lemuel 024
Padilla Charl 030
Pryor Zachary 006
Ritter Reese 008
Swanson Randy 029
Tavares Sharo 009
Thomason Ashl 020
Tomlinson Ric 016
Tubat Ronaldo 001
Updegraff Pat 018
Walker David 015
Wood Anna Nat 007

HTCM – Master Chief Hull Maintenance Technician

Follmer James 002
Howell Shane 001

ICCM – Master Chief Interior Communications Electrician

Carr Larry Du 003
Grant Alfred 001
Gregory Jerem 002

ISCM – Master Chief Intelligence Specialist

Stanton David 002
Twining Eric 001

ITCM – Master Chief Information Systems Technician

Allison Halto 006
Archuleta Joh 013
Chue Tangela 009
Coopersanders D 003
Fulton Nicole 017
Geigley Justo 012
Hafer Jeanett 008
Jefferies Ger 001
McGuire David 011
Morrill Thoma 004
Reynolds Jaso 015
Schaab Bradle 010
Simon James M 014
Stowe Eric De 007
Tyson Lugene 018
Waldo William 002
White Pamela 005
Young Patrick 016

ITSCM – Master Chief Information Systems Technician (Submarines)

Curtin Thomas 002
Hamilton Ryan 001

LSCM – Master Chief Logistics Specialist Submarine Qualified

Gibbs Kevin M 001

LSCM – Master Chief Logistics Specialist

Ames Mary Ali 004
Ball Michael 002
Bon Joel Garc 001
Dimapilis Roy 003
Evers Tyrone 006
Jones Louis D 007
Newsom Quenti 005

MACM – Master Chief Master At Arms

Bailey Travis 002
Bell Randy Jo 005
Cloutier Rona 001
Gainey Jamie 006
Radvanyi Bela 004
Vermette Davi 003

MCCM – Master Chief Mass Communications Specialist

Ryan Donnie W 001

MMCM – Master Chief Machinists Mate Submarine (Conventional)

Aguirre Ruben 008
Gruber Justin 007
Kloepfer Dani 004
Manzoeillo Ja 006
McLellan Will 001
McMillan Aman 005
Merryman Harr 002

MMCM – Master Chief Machinists Mate Submarine (Non-Nuclear Weps)

Anderson Leon 007
Decker Joseph 001
Hoots Christo 006
Messerly Chad 002
Ramsey Charle 004
Riley Joseph 005
Voyce Seth Aa 003

MMCM – Master Chief Machinists Mate Nuclear (Submarine)

Cervone Ronal 003
Matteson Matt 002
Schlapkohl Br 001
Teter Glenn A 004

MMCM – Master Chief Machinists Mate Nuclear (Surface)

Bausch Barry 003
Dempsey Chad 004
Foster Christ 001
Troendle Doug 002

MMCM – Master Chief Machinists Mate (Other)

Briggs Robert 006
Crowley Kenne 013
Ford David 005
Hansen Nichol 009
Hodle Richard 007
Hopkins Monte 012
Jack Leodias 004
Josef Leonard 014
Kelly Damian 015
Lynch Joseph 016
Martemendez R 017
Mattison Lamo 008
Miller Donald 001
Ponder Willie 002
Quinn Richard 018
Readous Lawre 010
Rumley Brian 003
Sanchez Edwin 011

MNCM – Master Chief Mineman

Hartman Grego 001

MTCM – Master Chief Missile Technician

Lapinski Dyla 001
Leitzel Grego 004
Nunez Daniel 003
Watkins Adria 002

MUCM – Master Chief Musician Special Band

Jarjoura Amy 003
Johnson Paul 001
Logan James P 002

MUCM – Master Chief Musician Fleet Band

Werner Dereck 001

NCCM – Master Chief Navy Counselor (Recruiter)

Bastien Ryan 006
Charara Heath 007
McKenna Danie 002
Milo Derek Ju 001
Shelton John 005
Smith James M 004

NCCM – Master Chief Navy Counselor (Counselor)

Baker Tedra D 007
Cline Christo 006
Fridy Nadine 009
Galiza Dianal 002
Garrow Susan 001
Hill Paul Mic 005
Luter Latonya 004
Morrow Kennet 003
Romes Ryan Ro 008

NDCM – Master Chief Navy Diver

Dodd Bill Ger 001
Gossett Ashle 008
Hopkins John 002
Kenefic Micha 009
Mabry Anthony 003
Pendino Josep 006
Phillips Will 005
Scarbrough Ju 007
Simon Craig J 004
Williams Trey 010

OSCM – Master Chief Operations Specialist

Aiello Thomas 011
Baker Jerald 010
Battle Robert 005
Ferris Jason 001
Fields Jonath 013
Johnson Ricki 006
Lamperth Jona 002
Manuwa Wendel 003
Ortiz James M 007
Rape Hugh Jon 009
Suders Lumari 012
Washington Be 008
Zeigler Chris 004

PRCM – Master Chief Aircrew Survival Equipmentman

Dorazio Sebas 002
Henderson Tho 001

PSCM – Master Chief Personnel Specialist

Smith Paul Aa 001
Young Mark Do 002

QMCM – Master Chief Quartermaster

Garrow Steven 001

SBCM – Master Chief Special Warfare Boat Operator

Arevalo Jimmy 002
Snyder Daniel 001

SHCM – Master Chief Ships Serviceman

Jones Jacquel 001
Milligan Vern 003
Palis Jimmy A 002

SOCM – Master Chief Special Warfare Operator

Bailey Marc D 017
Birkenbach Mi 014
Charboneau Jo 010
Conner Warren 011
Foreman Matth 012
Franco Anthon 006
Gabriel Justi 004
Garcia Hans G 002
Holland Jeffr 007
Houin Terry V 005
Kelly Brockli 008
Krotz Bradley 013
Lefevre Don 003
Reed Robert A 015
Rife Aaron Jo 001
Thompson Geor 009
Trump Jeremy 016

STGCM – Master Chief Sonar Technician Surface

Murphy Nathan 001
Pierson Benja 002

UCCM – Master Chief Utilitiesman

Harvey Steven 002
Jeffers Raque 001
Johnson Josep 003

YNCM – Master Chief Yeoman Submarine Qualified

Wright David 001

YNCM – Master Chief Yeoman

Sams Jeffrey 001

Was this helpful? If so, please share this information with your Sailors via the links below…

 
comments powered by Disqus